52 357 30 84 lub 668 882 802

Zadzwoń do Nas!

52 357 30 84 lub 668 882 802

Koncert chóru „Halka”

We wtorek 17.12.2019 r. odbył się w Sanatorium Modrzew Koncert Świąteczny chóru „Halka„. Bardzo dziękujemy artystom i naszym gościom za przybycie i znakomite wydarzenie. Poniżej przeczytają Państwo krótką historię Chóru.
 
Towarzystwo Śpiewu „Halka” niewątpliwie na stałe wpisało się w życie kulturalne Inowrocławia i Kujaw. Przez wszystkie lata istnienia chór swoim śpiewem uświetnia różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, patriotyczne czy religijne. Śpiew to jednak nie tylko pasja sama w sobie, to także chęć spróbowania swoich sił i możliwości na niwie konkursowej. To chęć poddania się ocenie pod względem umiejętności wokalnych i walorów artystycznych.
 Od początku swej działalności czyli 3 czerwca 1923 roku „Halka” dzięki różnorodnemu, bogatemu i uniwersalnemu repertuarowi, uczestniczy w licznych, prestiżowych festiwalach i konkursach krajowych i zagranicznych.
Zdobyte przez te wszystkie lata nagrody i wyróżnienia są dla chóru ogromnym zaszczytem, radością a także potwierdzeniem ogromu włożonego wysiłku.
Pierwszą w historii nagrodę „Halka” otrzymała w 1925 roku w konkursie pieśni podczas Zjazdu Okręgowego w Gniewkowie.
W latach 90 chór wielokrotnie zdobywał pierwsze  miejsce podczas Przeglądu Chórów o Puchar Wojewody Bydgoskiego a w późniejszych latach pierwsze i drugie miejsca w konkursach Chórów o Puchar Marszałka woj. Kujawsko-pomorskiego.
Na największą uwagę pod względem zmagań konkursowych, zasługują ostatnie lata działalności „Halki”, które okazały się najbardziej owocne w wysokie osiągnięcia.
Rok 2014, w którym zdobyliśmy aż trzy zaszczytne miejsca, a mianowicie: I miejsce i Puchar Prezydenta Bydgoszczy w wojewódzkim Konkursie Chórów w Ostromecku, Srebrne Pasmo
w VI Ogólnopolskim Turnieju Chórów w Chełmnie, I miejsce i Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Chełmży. Rok 2015 obfitował w kolejne I miejsce i Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wreszcie pamiętny dla nas rok 2016 i udział
w V Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. św. Jana Bosko. Braliśmy w nim udział po raz pierwszy. I zdobyliśmy główną nagrodę Grand Prix. Radości naszej nie było końca, ten dzień z pewnością przejdzie do historii. Nagrodą za dobyte Grand Prix była realizacja nagrania płyty, co uczyniliśmy w czerwcu 2017 roku. To już trzecia nasz płyta p.t.  „ W rytmie miasta”.
Rok 2017 również obfitował w sukcesy, dobra passa nas nie opuszczała. W kwietniu udaliśmy się na IV Międzynarodowy Szczeciński Festiwal Muzyki Pasyjnej gdzie zdobyliśmy srebrne pasmo w naszej kategorii. W tak trudnym, refleksyjnym, pasyjnym repertuarze, przy tak kompetentnych i doświadczonych jurorach zdobycie Srebrnego Pasma było dla nas dużym osiągnięciem, tym bardziej, że nie przyznano Pasma Złotego.
W październiku udaliśmy się na kolejny Konkurs Chórów o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i znów zmagania konkursowe zostały zakończone dla nas wielkim sukcesem. „Halka” zdobyła Grand Prix i Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 W listopadzie  2017  zajęliśmy  III miejsce  na Łódzkim Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis”.
Towarzystwo Śpiewu „Halka” w maju 2019 roku zdobyło prestiżową nagrodę Złotą Longę  Tym razem w Poznaniu, gdzie chór uczestniczył  w V Konkursie Chóralnym Muzyki Dawnej im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego „ARS LONGA”.
Na jesieni 2019 roku chór uczestniczył w IV Przeglądzie Chórów o Kryształowego Anioła w Toruniu gdzie zdobył główne trofeum a kilka dni później w Konkursie Chórów o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-pomorskiego  zdobył Złoty Dyplom.
Rok 2018, to rok jubileuszu 95 lecia, był dla nas wyjątkowo pracowity, obfitował w wiele znaczących i różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Okres ten podobnie jak poprzednie lata, wniósł w śpiewacze życie  chóru nowe doświadczenia, był inspiracją do dalszej pracy. Sprawił nam moc wspaniałych i niepowtarzalnych wrażeń. 
Każdy udział w konkursie niesie za sobą bagaż nowych doświadczeń dla chóru. Mamy możliwość  posłuchania innych zespołów prezentujących swoje umiejętności często na bardzo wysokim poziomie pod względem śpiewu i doboru repertuaru. To dla nas ważna lekcja, z której wynosimy chęć do dalszego rozwoju, sięgania po coraz trudniejsze utwory, ale przede wszystkim dalsze kultywowanie tradycji śpiewu chóralnego.
Od 1987 roku prezesem chóru jest Eugeniusz Kubski a dyrygentem Waldemar Szafrański.
 
 
 
           

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *