Miasto
Inowrocław jest miastem położonym w województwie Kujawsko – Pomorskim, na Równinie inowrocławskiej. Uznawany jest za stolicę Kujaw Zachodnich ze względu na rozbudowaną infrastrukturę oraz duże znaczenie Uzdrowiska, które należy do grona najważniejszych punktów leczniczych w Polsce. Inowrocław osiada bogate złoża soli kamiennej, które wydobywane są tutaj od czasów starożytnych, stąd określenie „Miasto na Soli”.
Tężnie solankowe – inhalatorium solankowe
Inowrocławskie tężnie solankowe zostały otwarte dla odwiedzających w 2001 roku, po 7 latach budowy i przygotowań. Mają one kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków o obwodzie 322 metrów i wysokości 9 metrów. Na ich szczycie znajduje się taras widokowy, z którego można obserwować z góry Park Solankowy. „Solanka” jest pompowana na szczyt Tężni, po czym spływa po tarninie i tworzy solankowy aerozol. Zasięg jego oddziaływania szacowany jest na 300 metrów, a zalecane jest przebywanie w odległości minimalnej od tężni (około 30 m) nie dłużej niż 30 minut.
Nieskazitelne powietrze
W 2015 WHO (World Health Organization – Światowa Organizacja Zdrowia) okrzyknęło Inowrocław miastem o najczystszym powietrzu w Polsce. Jest to zasługa rozległego Parku Solankowego, który jest „Płucami Miasta”. 85 hektarów zieleni, które oferuje Inowrocław, pozwala wszystkim mieszkańcom oraz gościom, odwiedzającym miasto, cieszyć się świeżym i zdrowym powietrzem. Co roku w Parku Solankowym sadzonych jest 110 tysięcy sadzonek kwiatów oraz pare tysięcy nowych drzew, m.in. Klonów, Dębów i Buków.